Ημερίδα 4-3-2022 “Σχολικός εκφοβισμός: Μοιράσου τον για να τον Σταματήσεις”

Την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022 ο Δήμος Κιλκίς διοργάνωσε ημερίδα – ενημερωτική εκδήλωση, με θέμα το Σχολικό Εκφοβισμό, στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου, με τη συμμετοχή μαθητών της Στ’ τάξης των Δημοτικών Σχολείων της πόλης. Η ενημερωτική συζήτηση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της 6ης Μαρτίου, η οποία έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού.

Ημερίδα Σχολική Βία1

Τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και συμμετείχαν ενεργά στην ημερίδα, καθώς στο τέλος ακολούθησε ανοιχτή συζήτηση με τη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών. Ευχαριστούμε το Δήμο Κιλκίς για την αξιέπαινη, εκπαιδευτική πρωτοβουλία του, ειδικά πάνω σε ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, τους εισηγητές της ημερίδας, την ψυχολόγο του Κέντρου Κοινότητας Κιλκίς, κ. Άννα – Μαρία Πύρκα με την παρέμβαση του κ. Θεμιστοκλή Τσικαλά, συντονιστή εκπαίδευσης και σχολικού συμβούλου του 4ου ΠΕΚΕΣ.

Ημερίδα Σχολική Βία3