Ανθρωπιστική Βοήθεια για τον Ουκρανικό λαό.

Αγαπητοί γονείς,

Ο Σύλλογος Γονέων – Μαθητών του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς και ο Σύλλογος Διδασκόντων, στεκούμενοι αλληλέγγυοι στην πρωτοβουλία του Δήμου Κιλκίς, της Μητρόπολης Πολυανής και Κιλκισίου και του Φαρμακευτικού Συλλόγου Κιλκίς για έμπρακτη παροχή βοήθειας στους πληγέντες συνανθρώπους μας στην Ουκρανία, συγκεντρώνουν ανθρωπιστική βοήθεια για την ανακούφιση των βασικών αναγκών των προσφύγων.

Συγκεκριμένα, συγκεντρώνουμε:

• Τρόφιμα μακράς διάρκειας (φρυγανιές, κρουασάν, μπισκότα, δημητριακά, ξηροί καρποί, κονσέρβες, παξιμάδια, γάλα , ζυμαρικά, όσπρια, κ.α.)

• Βρεφικά είδη (γάλα, βρεφικές τροφές, πάνες, μωρομάντηλα κ.α)

• Είδη ατομικής υγιεινής

• Ιατροφαρμακευτικό υλικό (παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη, γάζες, οινόπνευμα, φυσιολογικοί όροι, επίδεσμοι)

• Κουβέρτες, παπλώματα και κλινοσκεπάσματα

• Πετσέτες

• Ζεστά ρούχα για παιδιά και ενήλικες σε καλή κατάσταση.

Η συλλογή των παραπάνω ειδών θα πραγματοποιείται στους χώρους του 1ου Δημοτικού Σχολείου, από την Τρίτη 8 Μαρτίου έως και την Πέμπτη 10 Μαρτίου 2022.

Η βοήθεια που θα συλλεγεί, θα αποσταλεί στο Προξενείο της Ουκρανίας, στη Θεσσαλονίκη, με σκοπό την περαιτέρω διάθεσή της στους πρόσφυγες.

Tο Δ.Σ. του Συλλόγου / Ο Σύλλογος Διδασκόντων

του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς