Μικρασιατική καταστροφή

Με αφορμή το κείμενο «Αιολική γη» στο μάθημα της γλώσσας, τα τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ2 καθώς και Ε1 και Ε2 συμμετείχαν την Τρίτη 23 Ιανουαρίου σε μία δράση-ενημέρωση με θέμα «Η Μικρασιατική καταστροφή». Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης συγκέντρωσαν πληροφορίες, φωτογραφίες, τραγούδια σχετικά με το θέμα, έφτιαξαν γράμματα εμπνευσμένα από την τότε εποχή και τα γεγονότα της, κατέγραψαν συναισθήματα των ανθρώπων που βίωσαν τη Μικρασιατική καταστροφή και όλα αυτά τα παρουσίασαν στους συμμαθητές τους, ενώ, στη συνέχεια, τα τοποθέτησαν σε βαλίτσες της εποχής. Την ίδια ημέρα, υποδεχτήκαμε την κυρία Εμποροπούλου, φιλόλογος, η οποία μας παρουσίασε τα γεγονότα και τους λόγους για τους οποίους συνέβη η Μικρασιατική καταστροφή με μία σύντομη αναδρομή στο παρελθόν. Επίσης, υποδεχτήκαμε και την κυρία Κασαπαντωνίου, της οποίας ο σύζυγος έχει καταγωγή από τη Μικρά Ασία και οι γονείς του έζησαν και μετέφεραν στην ίδια λεπτομέρειες από τον τρόπο ζωής τους, τα ήθη και τα έθιμα που είχαν αλλά και την προσωπική τους εμπειρία από τον διωγμό τους από τη Σμύρνη με την ανταλλαγή πληθυσμών. Η κυρία Κασαπαντωνίου με τη σειρά της μας περιέγραψε πολλές από τις ιστορίες που της διηγούνταν τα πεθερικά της.

Τις ευχαριστούμε θερμά και τις δύο για την προσφορά  τους σε αυτή μας τη δράση!