Σχολικός εκφοβισμός

20231206 083847

Την Τετάρτη 6/12/2023 επισκέφθηκαν την τάξη μας (Στ2’) η κοινωνική λειτουργός (κα Τερζή Μαρία) και η ψυχολόγος (κα Τσιλιγγιρίδου Αγγελική) του σχολείου μας.

Αρχικά ζήτησαν από τα παιδιά να πουν ποιες λέξεις τους έρχονται στο μυαλό όταν ακούν  τη φράση «Σχολικός εκφοβισμός». Έτσι, έφτιαξαν έναν εννοιολογικό χάρτη.

Στη συνέχεια εξήγησαν στα παιδιά την έννοια του σχολικού εκφοβισμού και ανέλυσαν έννοιες όπως θύτης, θύμα, παρατηρητής.

Επόμενο βήμα ήταν οι μαθητές να χωριστούν σε 3 ομάδες (με τυχαίο τρόπο) και τους δόθηκε μια ιστορία στην οποία ανέλαβαν ρόλους. Η μια ομάδα πήρε τον ρόλο του θύτη, η δεύτερη του θύματος και η τρίτη του παρατηρητή. Αφού μπήκαν στη θέση του άλλου, έπρεπε να σκεφτούν και να απαντήσουν σε κάποιες ερωτήσεις (Πώς νιώθεις; Τι σκέφτεσαι; Τι έκανες και γιατί; Τι θα μπορούσες να κάνεις διαφορετικά;)

Τα παιδιά κατέγραψαν τις απαντήσεις τους πάνω σε ανθρωπάκια με τα οποία φτιάξαμε μια ομαδική αφίσα.